This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dzisiaj jest: 23 Sierpień 2019    |    Imieniny: Róża, Apolinary, Filip

W hołdzie poległym na „nieludzkiej ziemi”

Kwiecień to szczególny miesiąc, w którym wspominamy zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Uczniowie naszej szkoły w tym roku przygotowali wystawę upamiętniającą to wydarzenie pt. „Polegli na nieludzkiej ziemi”. Wśród wykonanych prac mogliśmy obejrzeć plakaty oraz albumy.

17 września 1939 roku wojska Związku Radzieckiego wkroczyły w granice państwa polskiego, naruszając jej suwerenność oraz łamiąc międzynarodowe prawo. Wkroczenie wojska radzieckich rozpoczęło jeden z najtrudniejszych okresów w historii Polski. Bardzo długa jest lista zbrodni, które dotknęły Nasz naród i państwo. Jedną z najtragiczniejszych zbrodni, był mord dokonany przez NKWD wiosną 1940 roku. Ofiarami stało się około 14 700 jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 11 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w więzieniach na Białorusi i Ukrainie. Te sowieckie zbrodnie rozpoczęły szereg aktów przemocy, składających się na tragedię Golgoty Wschodu.

Nasza szkoła wzięła udział w programie, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Obok naszej szkoły zostały posadzone 2 dęby pamięci Wincentego Hilarego Kwiatkowskiego oraz Karola Fuchsa.

mw

Życiorysy osób, pamięci których posadzono dęby

Wincenty Hilary Kwiatkowski ur. 09.01.1905 w Humniskach, syn Franciszka i Bronisławy z Dolembów. Maturę uzyskał w Gimnazjum w Sanoku w 1925 r. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po trzech latach przerwał studia i wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu, skąd po zaliczeniu pierwszego roku wstąpił do wojska. Studia wojskowe rozpoczął w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Rawie Ruskiej a w latach 1930-1932 kontynuuje je w Ostrowie Mazowieckim, gdzie uzyskał stopień podporucznika. Przydział służbowy otrzymał do 42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

Krótko przed wybuchem II Wojny Światowej jako porucznik żandarmerii został służbowo przeniesiony do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną został internowany i osadzony w obozie w Ostaszkowie skąd wysłał do rodziny dwie kartki pocztowe. Wysłany 15.02.1940 przez żonę list powrócił do niej z datą04.04.1940 z adnotacją „brak adresata”. Wg. materiałów radzieckich przekazanych do Polski przebywał do końca w obozie w Ostaszkowie. Zamordowano go przez NKWD w Twerze w dniu 1.04.1940 r. i pochowano we wspólnej mogile w Miednoje.

Był bardzo dobrym i obowiązkowym żołnierzem, lubianym przez kolegów. Miał duże poczucie honoru i własnej godności. Pozostawił żonę Danutę z Szulców kwiatkowską i syna Bohdana.

Małgorzata Krzysztyńska

Karol Stanisław Fuchs urodził się 27 III 1887 roku w Warszawie. Był synem Ferdynanda i Marii z Naumanów. Karierę w służbie narodu polskiego rozpoczął 4 VII 1915 roku, kiedy to rozpoczął pracę w oddziałach Samoobrony Obywatelskiej. Następnie rozpoczął służbę w policji. W latach 1918 – 1921 brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. 1 II 1933 roku został mianowany oficerem inspekcyjnym w Komendzie Wojewódzkiej w Warszawie. Wiosną 1939 roku został mianowany podinspektorem policji. Kiedy 1 IX 1939 roku wybuchła wojna, Karol Fuchs był nadal oficerem policji. W czasie trwania kampanii wrześniowej został wzięty do niewoli przez oddziały Związku Radzieckiego, został osadzony w obozie w Ostaszkowie. Wiosną 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina i Ławrientija Berii został zamordowany wraz z 6 tysiącami towarzyszy broni przez żołnierzy NKWD w miejscowości Twer na zachód od Kalinina. Jego ciało spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

O bohaterskiej postawie i walce z wrogiem mogą świadczyć medale i odznaczenia, którymi został odznaczony podinspektor Karol Fuchs. Są to: Krzyż Niepodległości, dwukrotnie Krzyż Walecznych, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Pamiątkowy za wojnę 1918 – 1921, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Karol Stankiewicz